Kontaktpersoner

fb_img_1475307953014

Har du frågor eller funderingar kring Ehlers-Danlos syndrom så är du välkommen att kontakta någon av våra kontaktpersoner!

Förbundets kontaktpersoner hjälper till helt ideellt och på sin fritid. I denna roll är de inte vårdpersonal utan medmänniskor med egna erfarenheter av EDS. De kan ha diagnosen själva eller är anhöriga till någon som har det.

Eftersom uppdraget som kontaktperson sker på ideell basis kan det ibland ta tid innan du får svar på din fråga. Föredrar du att prata i telefon, men den kontaktperson du vill nå inte har något telefonnummer med i listan, mejlar du först och så kan ni bestämma en tid när ni ska ringas.

Hur blir jag kontaktperson?

För att bli kontaktperson måste man vara medlem i EDS Riksförbund och ha betalat årets medlemsavgift.

För att människor enkelt ska kunna nå dig som kontaktperson är det en förutsättning att du är beredd att ha dina kontaktuppgifter (e-post) på hemsidan.

Du måste självklart även vara beredd att på ett positivt sätt lyssna och ge tips och råd utifrån de frågor som uppkommer. I denna roll är du inte vårdpersonal, kurator eller liknande, utan endast en medmänniska. Du kan ha en EDS/HSD diagnos själv eller vara anhörig.

Förutom att svara på frågor vill vi också att du berättar om förbundet och uppmuntrar att bli medlem till dem som hör av sig.

Förbundet vill uppmuntra till medlems/fikaträffar och här fyller kontaktpersonerna en roll genom att hjälpa till att anordna träffar inom sitt geografiska område.

Förbundet ger dig som kontaktperson möjlighet att träffas (ofta digitalt) för utbyte av information, tips och idéer samt utbildning i din roll som kontaktperson.

Vill du bli kontaktperson? Skriv och berätta om dig själv till info@ehlers-danlos.se

Kontaktpersoner/län

Skåne län
Annika Wawrzynska
annikawawrzynska@gmail.com

Ann-Sofie Hathor Lod Stolpe
ann-sofie@hathors.se

Kronobergs län
Sophie Rålin
sophie.ralin@ehlers-danlos.se

Eva Elfving
eva.elfving@ehlers-danlos.se

Jönköpings län
Anna Ingström
anna.ingstrom@ehlers-danlos.se

Gotlands län

 

Östergötlands län
Marie Thuresson
marie.thuresson58@gmail.com
070-352 07 97 (Ej före kl 15)

Västra Götalands län
Ingela Johansson
ingela.johansson@ehlers-danlos.se

Angelica Fisk (Skaraborg och östra delarna av VGR)
angelica.fisk.78@gmail.com

Monica Hedman (Bohuslän)
monica.hedman@ehlers-danlos.se

Hallands län

 

Örebro län
Mia Lejon
mia.eds@hotmail.com
070-352 75 76

Sörmlands län
Susanne Zeijlon
sussiz65@gmail.com
073-9317034
Om jag inte svarar så var snäll och prata in ett meddelande.

Stockholms län
Margitha Eliasson
070-305 02 49 (ej före kl. 14)

Blekinge län
Jannike Gröndahl
jannike.grondahl@ehlers-danlos.se
070-424 22 11

Uppsala län
Marie Häger
marie.g.hager@gmail.com

Gävleborgs län

 

Värmlands län
Björg Runds Pettersson
bjorgrundsp@hotmail.com
Tel: 0590-147 50

Dalarnas län
Stina Johansson
stina.johansson@ehlers-danlos.se
070-523 08 90
Erfarenhet av NPF och EDS, barn och skola, LSS

Västernorrlands län
Anette Edler
 n.edler@telia.com
Neuropsykiatriska funktionsnedsättningar

Cecilia Eliasson
cecilia.eliasson@ehlers-danlos.se

Jämtlands län

Västernorrlands län
Cecilia Eliasson
cecilia.eliasson@ehlers-danlos.se

 

Västerbottens län
Pernilla Lingdén
pernillalingden@gmail.com
073-082 29 61

Annica Hilkkasdotter
annica.hilkkasdotter@ehlers-danlos.se


Norrbottens län
Carolina Juntti Lundqvist
070-689 92 34 (dagtid söndag–torsdag)
carolina.juntti.lundqvist@gmail.com

Kalmar län
Anki Johansson
anki.johansson@ehlers-danlos.se

Close