Kontaktpersoner

fb_img_1475307953014

Har du frågor eller funderingar kring Ehlers-Danlos syndrom så är du välkommen att kontakta någon av våra kontaktpersoner!

Förbundets kontaktpersoner hjälper till helt ideellt och på sin fritid. I denna roll är de inte vårdpersonal utan medmänniskor med egna erfarenheter av EDS. De kan ha diagnosen själva eller är anhöriga till någon som har det.

Eftersom uppdraget som kontaktperson sker på ideell basis kan det ibland ta tid innan du får svar på din fråga. Föredrar du att prata i telefon, men den kontaktperson du vill nå inte har något telefonnummer med i listan, mejlar du först och så kan ni bestämma en tid när ni ska ringas.

  • Hur blir jag kontaktperson?
    Vill du vara kontaktperson så kontakta EDS Riksförbund genom att mejla till info@ehlers-danlos.se.
  • Vad krävs av våra kontaktpersoner?
    För att vara kontaktperson måste man vara medlem i EDS Riksförbund och ha betalat årets medlemsavgift. För att människor enkelt ska kunna nå kontaktpersonerna är det en förutsättning att man är beredd att ha sina kontaktuppgifter här på hemsidan. Du måste självklart även vara beredd att på ett positivt sätt lyssna och svara på frågor från de människor som ringer eller mejlar. Förbundet vill uppmuntra medlemmarna att ordna medlemsträffar och här fyller kontaktpersonerna en roll genom att t.ex. hjälpa till att ordna lokal och ta emot anmälningar.

 

Kontaktpersoner/län

Skåne län

 

Kronobergs län

Sophie Rålin
sophie.ralin@ehlers-danlos.se

Eva Elfving
eva.elfving@ehlers-danlos.se

 

Jönköpings län

Anna Ingström

anna.ingstrom@ehlers-danlos.se

 

Gotlands län

Tina Hallin
tina.hallin@ehlers-danlos.se
076-713 24 61 (mån–fre kl. 10–19)
Kunskap om friskvård

 

Östergötlands län

Marie Thuresson
marie.thuresson@spray.se
070-352 07 97

 

Västra Götalands län

Monica Hedman (Bohuslän)
monica.hedman@ehlers-danlos.se

Angelica Fisk (Skaraborg och östra delarna av VGR)
angelica.fisk.78@gmail.com

Hallands län

Marianne Ahlqvist
marianne.ahlqvist@ehlers-danlos.se

 

Örebro län

Mia Lejon
mia.eds@hotmail.com
070-352 75 76

Anna Lundberg
anna.lundberg@ehlers-danlos.se
076-318 56 88

 

Sörmlands län

 

Susanne Zeijlon
sussiz65@gmail.com
073-9317034

Om jag inte svarar så var snäll och prata in ett meddelande.

 

Stockholms län

Natalie Kols
natalie.kols@ehlers-danlos.se
Erfarenhet av yoga som smärtlindring

Margitha Eliasson
070-305 02 49 (ej före kl. 14)

Sofie Hagman
sofiehagman1@gmail.com
076-214 63 68 (ej före kl. 12)
Ungdomskontakt

 

Blekinge län

Jannike Gröndahl
jannike.grondahl@ehlers-danlos.se

070-424 22 11

 

Uppsala län

Charlotta Ludvigsson
charlotta.ludvigsson@ehlers-danlos.se
070-770 61 63
Erfarenhet av tandvård

Marie Häger
marie.g.hager@gmail.com

Gävleborgs län

Anne-Lee Linderoth
blondhairmusic@gmail.com
070-414 69 41

 

Värmlands län

Björg Runds Pettersson
bjorgrundsp@hotmail.com
Tel: 0590-147 50

 

Dalarnas län

Stina Johansson
stina.johansson@ehlers-danlos.se
070-523 08 90
Erfarenhet av NPF och EDS, barn och skola, LSS

 

Västernorrlands län

Anette Edler
 n.edler@telia.com
Neuropsykiatriska funktionsnedsättningar

 

Jämtlands län

Malin Hansen
073-211 42 66

 

Västerbottens län

Pernilla Lingdén
pernillalingden@gmail.com
073-082 29 61

Göran Burwall
goran.burwall@swipnet.se
090-77 75 81

 

Norrbottens län

Carolina Juntti Lundqvist
070-689 92 34 (dagtid söndag–torsdag)

Close