Kontaktpersoner

fb_img_1475307953014

Har du frågor eller funderingar kring Ehlers-Danlos syndrom så är du välkommen att kontakta någon av våra kontaktpersoner!

Förbundets kontaktpersoner hjälper till helt ideellt och på sin fritid. I denna roll är de inte vårdpersonal utan medmänniskor med egna erfarenheter av EDS. De kan ha diagnosen själva eller är anhöriga till någon som har det.

Eftersom uppdraget som kontaktperson sker på ideell basis kan det ibland ta tid innan du får svar på din fråga.

  • Hur blir jag kontaktperson?
    Vill du vara kontaktperson så kontakta EDS Riksförbund genom att mejla till info@ehlers-danlos.se.
  • Vad krävs av våra kontaktpersoner?
    För att vara kontaktperson måste man vara medlem i EDS Riksförbund och ha betalat årets medlemsavgift. För att människor enkelt ska kunna nå kontaktpersonerna är det en förutsättning att man är beredd att ha sina kontaktuppgifter här på hemsidan. Du måste självklart även vara beredd att på ett positivt sätt lyssna och svara på frågor från de människor som ringer eller mejlar. Förbundet vill uppmuntra medlemmarna att ordna medlemsträffar och här fyller kontaktpersonerna en roll genom att t.ex. hjälpa till att ordna lokal och ta emot anmälningar.

 

Kontaktpersoner/län

Kalmar län
Alexandra Gräppi
alexandra.grappi@ehlers-danlos.se

 

Blekinge län
Tanya Borst
tanya.borst@ehlers-danlos.se
072-311 33 78
Erfarenhet av LSS, barn och skola, mage/tarm, cEDS

 

Västra Götalands län
Monica Hedman (Bohuslän)
monica.hedman@ehlers-danlos.se
0523-220 92

 

Östergötlands län
Marie Thuresson
marie.thuresson@spray.se
070-352 07 97

 

Örebro län
Mia Lejon
mia.eds@hotmail.com
070-352 75 76

Anna Lundberg
anna.lundberg@ehlers-danlos.se
076-318 56 88

 

Stockholms län
Natalie Kols
natalie.kols@ehlers-danlos.se
Erfarenhet av yoga som smärtlindring

Sofie Hagman
sofiehagman1@gmail.com
076-214 63 68 (ej före kl. 12)
Ungdomskontakt

 

Uppsala län
Charlotta Ludvigsson
charlotta.ludvigsson@ehlers-danlos.se
070-770 61 63
Erfarenhet av tandvård

 

Gävleborgs län
Anne-Lee Linderoth
blondhairmusic@gmail.com
070-414 69 41

 

Värmlands län
Björg Runds Pettersson
bjorgrundsp@hotmail.com
Tel: 0590-147 50

 

Dalarnas län
Joakim Håkansson Leo
joakim.hakansson.leo@ehlers-danlos.se
076-918 36 79

Stina Johansson
stina.johansson@ehlers-danlos.se
070-523 08 90
Erfarenhet av NPF och EDS, barn och skola, LSS

 

Västernorrlands län
Jill Selander
simora88@hotmail.com
073-824 66 08

 

Jämtlands län
Malin Hansen
073-211 42 66

 

Västerbottens län
Pernilla Lingdén
pernillalingden@gmail.com
073-082 29 61

Göran Burwall
goran.burwall@swipnet.se
090-77 75 81

 

Norrbottens län
Carolina Juntti Lundqvist
070-689 92 34 (dagtid söndag–torsdag)

Close